Strona główna › Ciekawostki › Sportowiec w podróży
Sportowiec w podróży
Nietypowe pory jedzenia, brak ruchu oraz zwiększona utrata płynów z organizmu to czynniki, które podczas podróży mogą mieć wpływ na formę zawodnika nawet do kilku dni po przyjeździe. Niezależnie czy jest to wielogodzinna podróż za granicę, czy krótszy wyjazd krajowy, to planowanie i przygotowanie żywności jest czynnością niezbędną i niezwykle ważną.
POSIŁKI I PRZEKĄSKI
Podczas podróży niektórzy sportowcy mogą mieć trudności z zaspokojeniem swoich potrzeb żywieniowych i narazić się tym samym na zmniejszenie zasobów energii oraz utratę masy ciała. Z drugiej strony nadmierne spożywanie posiłków i przekąsek może przynieść odwrotne skutki i doprowadzić do niepożądanego przyrostu tkanki tłuszczowej w organizmie. W celu uniknięcia lub zminimalizowania tych problemów można podjąć
KILKA STRATEGII DZIAŁANIA:
- Przed wylotem skontaktuj się z liniami lotniczymi, aby dowiedzieć się o dostępności specjalnych posiłków (np. o niskiej zawartości tłuszczu, posiłku wegetariańskim, posiłku dla sportowców), składzie produktów oraz czasie posiłków podczas lotu.
- Zaplanuj swoje posiłki jeszcze przed podróżą i zdecyduj, czy powinieneś zabrać własne przekąski i które posiłki będą Ci potrzebne.
- Wymuszona bezczynność podczas podróży często prowadzi do nudy. Spakuj do plecaka aktywności, które lubisz i pomogą Ci w zapełnieniu długich godzin i pozwolą nie myśleć o podjadaniu. Mogą to być materiały do czytania, gry, muzyka…
- Sportowcy o obniżonych potrzebach energetycznych nie muszą korzystać ze wszystkich posiłków zapewnionych na pokładzie. Picie płynów i żucie gumy bez cukru może zmniejszyć pokusę nadmiernego spożywania przekąsek podczas lotu. Ewentualnie zapakuj swoje własne przekąski i zrezygnuj z usług na pokładzie.
- Podczas dalekiego wyjazdu spróbuj dostosować swoje posiłki do tych, które będą podawane w miejscu docelowym. Pomoże Ci to w zmniejszeniu zmęczenia spowodowanego różnicą czasu (ang. jet lag) i wyregulowaniu zegara biologicznego.
- Jeśli Twoje zapotrzebowanie energetyczne jest wysokie zabierz ze sobą dodatkowe przekąski o wysokiej zawartości węglowodanów w celu uzupełnienia żywności przewidzianej na pokładzie.
- Podczas podróży samochodem zapakuj swoje własne posiłki, trzymaj się planu żywieniowego i unikaj pokusy zatrzymywania się w sklepach przy drodze.
- Spakuj zapasowe przekąski w przypadku niespodziewanych opóźnień w podróży. Dzięki temu nie opuścisz zaplanowanego posiłku. Jednak nie ulegaj pokusie, nie jedz tylko dlatego, że one tam są.
PRZENOŚNE PRZEKĄSKI NA PODRÓŻ DLA SPORTOWCA (PRZYKŁADY):
- Batoniki zbożowe
- Płatki śniadaniowe + jogurt pitny
- Suszone owoce i mix orzechów
- Batoniki energetyczne (dla sportowców)
- Dżem, miód
- Ciastka ryżowe
- Napoje izotoniczne
PŁYNY
Klimatyzowane pomieszczenia i kabiny ciśnieniowe zwiększają straty płynów ze skóry i płuc. Ryzyko odwodnienia jest wysokie, zwłaszcza, gdy podróż trwa długo. Objawy odwodnienia mogą być liczne i mogą przejawiać się bólem głowy, zmęczeniem lub niewielkimi zaparciami. Mimo, że regularnie przyjmujesz płyny podczas lotu są to zazwyczaj małe, a co za tym idzie niewystarczające dawki w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Pamiętaj, że podczas podróży samochodem lub pociągiem jesteś całkowicie odpowiedzialny za nawodnienie swojego organizmu. Zapakuj własne płyny do podróży. Może to być woda, napoje izotoniczne, soki, herbata. Napoje sportowe dostarczają małe ilości sodu, która może pobudzić pragnienie (zwiększa objętość płynu zużywanego) i zmniejsza straty moczu (zmniejsza wycieczki do toalety). Płyny zawierające kofeinę, takie jak herbata, kawa i napoje typu cola mogą spowodować niewielki wzrost produkcji moczu, ale mogą pomóc w ogólnym bilansie płynów. Próbuj pić odpowiednie ilości (np. 1 szklankę na godzinę), aby utrzymać odpowiednie nawodnienie. Unikaj alkoholu podczas podróży.